Orientální koberce: čištění běžnými chemickými přípravky by je mohlo poškodit

Orientální koberce jsou jiné právě tím, že jsou vyráběny jednak ručně a jednak se vyrábějí pouze z přírodních materiálů.

Z jakých přírodních materiálů se orientální koberce vyrábějí nejčastěji?
1. Vlna
2. Bavlna
3. Hedvábí

Jaké látky se používají při barvení orientálních koberců?
Muslimové vnímají barvy jako svaté a většina z nich je spjata s jejich náboženstvím, například zelená barva. Ta je velice vzácná, proto se používá jenom pro jejich modlitební koberce. Červená barva značí oheň, lásku a štěstí a získává se z býčí kůže. Bílá je barva vznešenosti a cudnosti. Modrá barva je znakem samoty a získává se z indiga, žlutá barva zase radost ze života a získává se ze šafránu. Hnědá barva je ze skořápek ořechů a značí úrodu a plodnost.

Jaké symboly se používají na orientálních kobercích?
– Hvězdy
– Oři
– Stromy
– Některá zvířata
– Květiny
– Geometrické obrazce

Jaké jsou typické vzory pro orientální koberce?
· Milas – to je koberec anatolský, který je zdobený geometrickými tvary a převážně žlutou barvou. Najdeme zde hlavně květiny a listy.
· Bah-tiari – to je koberec nomádů, nikoli muslimů. Jsou převážně červené a černé. Najdeme zde orlí hlavy a jiná mýtická stvoření.
· Došemalti – anatolský koberec, který má převážně geometrické tvary a z barev převažuje červená a modrá.


Jak tyto koberce správně čistit?

Nejlépe uděláte, když smícháte přírodní čistidlo s půl litrem vařící vody. Necháte vychladnout a poté jemně vyčistíte pomocí suché textilie po pár minutách působení. Dobré je také smíchat vodu a čpavek. Pokud se jedná o opravdu velkou skvrnu nebo nějaký těžko odstranitelný materiál, jako je káva nebo krev, přidejte do směsi s vodou a přírodním čistidlem trochu octu.
– Ale ať už zvolíte jakýkoli způsob, nejdříve ho vyzkoušejte na kraji koberce a nechte působit. Pozorujte, jestli nedošlo k poškození.