Položíte-li otázku zkušenému odborníkovi z oblasti psychologie, co je dnes největším úskalím moderní doby, pravděpodobně vám odpoví bez dlouhých úvah, že stres. V jistém smyslu je to daň za současný životní styl, jež naše společnost vede, a který mnohdy s přirozeným během života nemá nic společného. Častokrát také zůstává skrytý v různých podobách, jako je např. hluk, znečištěné ovzduší a smog, dopravní zácpy atd., mnohdy si je neuvědomujeme a považujeme je za něco „normálního“, a přitom by stačilo změnit životní styl a věnovat se také více sami sobě, svému vnitřnímu klidu.
Vlivem stresu trpí nadledvinky
Vlivem stresových faktorů se však vyčerpávají některé tělesné zdroje. Jedním z nich jsou nadledvinky, které jsou nuceny produkovat více stresových hormonů (aldosteronu, adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu). Nestačí se regenerovat a tím pádem také nezvládáme na určité životní situace adekvátně reagovat.
Všestranný pomocník Ashwagandha
Pro takové případy jsou tu některé byliny, které jsou v lidovém léčitelství nazývány jako „adaptogenní rostliny“. Nejznámější a také nejsilnější jsou Ženšen, Rozchodnice růžová a Ashwagandha, zlidověle Ašvaganda.
Tato subtropická trvalka si našla cestu ke svým obdivovatelům v indické medicíně zvané Ájurvéda, a podobně jako Tradiční čínská medicína uznává kořen života Ženšen jako jednu z nejsilnějších adaptogenních bylin, tak i Ašvagandu, aneb Vitánii snodárnou, můžeme považovat za něco výjimečného. A jak účinkuje?
Mnoha způsoby a nebudeme daleko od pravdy, jestliže ve stručnosti prohlásíme, že je skutečným všelékem. Upravuje krevní tlak do normálních hodnot, redukuje deprese a úzkosti, navozuje klidný a hluboký spánek, podporuje krvetvorbu, pomáhá léčit neurologické choroby, podporuje imunitní systém a snižuje hladinu kortizolu až o jednu pětinu.