Když zakoupíte rodinný dům nebo rekreační chatu, bude vás kromě finančních a administrativních záležitostí zajímat také jeho reálný fyzický stav. Důkladně si před podpisem kupní smlouvy prohlédnete zdivo, omítku, střešní krovy a krytinu, elektroinstalaci, rozvody vody a odpadů, případně další inženýrské sítě, a zajímat vás zřejmě bude i samotný pozemek. Bývá zvykem, že každý pozemek je oplocený, aby bylo zřejmé, kde jsou jeho hranice, které jasně deklarují, co je vaše, a co již spadá pod veřejné prostranství anebo sousední soukromé parcely.
U některých objektů bývají pozemky ohraničené nevyhovujícím oplocením, které buď není v dobrém technickém stavu, anebo neodpovídá vašim představám. Může vám na nich vadit celá řada ukazatelů, například je přes pletivový plůtek vidět, některé dřevěné ploty mohou být zanedbané a zralé na rekonstrukci, anebo v případě cihlové zídky může jít o nebezpečný stavební prvek, který by bylo vhodné spíše strhnout, nežli opravovat.
Jste-li rozhodnuti vystavět kolem části nebo celé parcely neprůhlednou zídku, která lépe chrání soukromí, můžete využít i moderního a poměrně rozšířeného řešení – betonového plotu.
Betonové ploty se staví i na klíč
Jistou možností je zakoupit díly pro betonový plot v Brně ve stavebninách a stavět oplocení svépomocí. Je to schůdná cesta zejména pro zkušené kutily nebo osoby se zaměřením na stavební činnosti, protože tito lidé si snáze ví rady s přípravnou fází, kam patří vyměřování a výkop pro sloupky včetně jejich zabetonování, a následně s pokládkou samotných tenkých panelů.
Měli byste si však uvědomit, že se jedná o náročný stavební proces, kdy se můžete setkat s některými obtížemi, které souvisí jak s problematickým podložím, tak i s hmotností jednotlivých dílů. Sloupky váží přibližně 30 kg a panely mezi 70 a 100 kg. Materiál na paletách musíte něčím a někam složit z nákladního auta, nejlépe vysokozdvižným vozíkem, a při výstavbě plotu bude na zdvihání panelů zapotřebí kladkostroj nebo mobilní jeřáb.