Lidské tělo je stavěno pouze na omezenou zátěž a i při sebedokonalejším tréninku má své limity. O tom se mohou nejlépe přesvědčit vrcholoví sportovci. Problematickými částmi těla jsou především pevné kosterní opory v místech zvýšené zátěže – tedy páteř a klouby končetin. Když se podíváte na konstrukci kloubního spojení pod mikroskopem, zjistíte, že se jedná o dvě pevné kostní hmoty spojené jen velmi tenkou pružnou pojivovou tkání. Celý kloub je chráněn kloubním pouzdrem, což je tenké vazivo, které objímá výstelku z chrupavky. Chrupavka je velice důmyslný materiál, velmi kompaktní a zároveň odolný a pružný, jehož funkcí je tlumit nárazy a odolávat opotřebení samotných kostí. Chrupavka je zároveň „promazávána“ tzv. synoviálním mazem, můžete si jej představit jako vnitřní mast, jež se neustále obnovuje a zajišťuje správnou funkci pohybového ústrojí.
Degenerativní projevy – artróza
Aby všechny klouby správně fungovaly, musí být kromě vyvážené stravy přiměřeně zatěžovány pohybem. Škodí jim jak nečinnost, tak i nadměrná zátěž. Ideální způsob, jak toho docílit, je např. pravidelná chůze (turistika), plavání, některé masérské techniky, nebo skákání na trampolíně. Především plavecký bazén a trampolíny mohou zvrátit proces degenerace kloubů zvláště u osob s nadváhou, kteří je chůzí a během přetěžují. Na trampolíně 305 a ve vodě totiž tolik nepůsobí gravitační síla a kloubní výstelky mají více možností, jak se regenerovat. Plavání a skákání na pružné podložce je tedy jednou z cest, jak se degenerativním procesům účinně postavit do cesty.
Trampolíny doporučují i ortopedi
Tento druh fyzické námahy doporučují i fyzioterapeuti a lékaři. Cvičení pomáhá udržet tělesnou kondici, posiluje svalstvo, rozproudí krevní oběh a lymfatický systém a zároveň uvolňuje hormony štěstí. Stačí pouhých několik minut denně pravidelného skákání už jen pro dobrý pocit, že takové cvičení prospívá vašemu zdraví, vaší vitalitě a chuti do života.