Občas si zaplavat v bazénu je určitě velice účinný způsob, jak se trochu osvěžit a zároveň si trochu zlepšit i kondici a posílit svalstvo. Plavání ovšem může mít i negativní dopady, a to v případě, že se nepříliš dobře staráte o vodu. Ta by měla být v co nejlepší kondici, jinak se nejen můžete nakazit nějakou tou kožní nemocí, ale rovněž se může ve špatné vodě začít ničit některé bazénové součásti.
Základem jsou samozřejmě preparáty, které vodu ochrání před různými cizopasníky a bakteriemi, které se ve stojaté vodě rády množí exponenciálně, zvláště pak ve vedrech. K tomu jsou ideální prostředky typu chlór, aktivní kyslík, případně mořská sůl. Tyto preparáty se musí dávkovat sice v relativně malém množství, ale pravidelně. Pokud na to budete zapomínat, rozličnému mikroskopickému životu, který vás bude ohrožovat na vašem zdraví, se bude ve vodě více než dařit. Dezinfekce však není to jediné, co byste měli s železnou pravidelností používat. Rovněž jsou tu i přípravky na snížení, respektive zvýše kyselosti vody.
Přes míru kyselá nebo naopak zásaditá voda mohou mít mnoho negativních důsledků. Jednak se v takovém prostředí ještě snadněji rozmnožují bakterie, druhak se mohou tvořit usazeniny, případně korodovat kovové součástí bazénu. Všem těmto nepříjemnostem se dá zabránit, stačí jen používat ty správné prostředky, které si můžete pořídit ve specializovaném obchodě.
Nízké ph v bazénu, stejně jako opačná situace, sice nevěští nic dobrého, ale zároveň to nemusí hned znamenat žádnou katastrofu. Prostě jen změříte přesnou hladinu ph a dle naměřených hodnot použijete přípravek, který dodá vodě na kyselosti nebo naopak ji učiní o trochu více zásaditou. Hodnoty by se správně měly pohybovat mezi 6,8 – 7,5. Pokud jsou vyšší nebo nižší, měli byste zasáhnout. Samotné měření je ideální provádět pomoci specializovaných testerů, a to s železnou pravidelností. Doporučuje se provádět kontrolu jednou za dva týdny.